عکاسی در سفر

ابتدا و مهم تر از همه، فکر کنید چه چیزی باعث شده است که از بین تمامی اماکن موجود در جهان، این مقصد به خصوص را انتخاب کنید. هر چیزی که است، ساحل، کوه، گالری ها، غذاخوری ها، یقینا برای شما جذابیت دارند. اگر اینطور نبود، شما به آن جا نمی رفتید. آن مکان یا فعالیت یکی از چیزهایی است که می خواهید از آن عکس بگیرید. ولی یقینا جنبه های متعدد جالب دیگری از این مکان وجود ندارد که ممکن است از آن آگاه نباشید. اینجاست که تحقیق نقش خود را نشان می دهد.
البته قبل از تمامی این اوصاف باید بدانید آموزش عکاسی هرچند مقدماتی و اولیه به شما برای گرفتن عکس هایی بی نظیر کمک دوچندانی می کند. کادر بندی و ترکیب بندی را بشناسید و با دوربین خود بیش از پیش آشنا شوید.

به دنبال اطلاعات از مقصد سفر باشید

عکاسان نشنال جئوگرافیک وقت زیادی را صرف تحقیق می کنند. این کار به ما کمک می کند متوجه شویم چه چیزی آن جا وجود دارد یعنی آن مکان در مورد چیست و چه سوژه هایی را باید در عکاسی لحاظ کنیم. بروشورهای تبلیغاتی و کتاب های مسافرتی را مطالعه کنید. به کتابخانه ها، کتاب فروشی ها یا حتی اینترنت سری بزنید. با دوستانی که آن جا بوده اند صحبت کنید.
از سفارت کشور مقصد اطلاعات سفر دریافت کنید. هرچیزی که مرتبط با آن امکان است و می توانید را پیدا و در مورد آن تحقیق کنید.
درک سنت ها و آیین یک مکان حیاتی است. از یک طرف می خواهید مطمئن شوید که در زمانی که آن جا هستید شیوه رفتار شما بی ادبانه و توهین آمیز نیست و با اندکی دانش سخت می توان دانست چه چیزی قابل قبول است و چه چیزی نیست. و از طرفی دیگر تحقیق می تواند به شما کمک کند کارهایی که افراد به دنبال اولین برخورد با شما انجام می دهند را درک کنید که ممکن است از نظر شما غیرقابل درک یا حتی ترسناک باشد.
زمانی که به مقصد خود می رسید، رفتاری پذیرا از خود نشان دهید و به اولین تاثیری که مکان بر روی شما گذاشته است توجه کنید، حتی اگر مجبور هستید آن را یادداشت کنید. (یک دفترچه یادداشت یکی از لوازم جانبی ضروری برای یک عکاس سفری است.) زمانی که از پنجره هواپیما مکانی را برای اولین بار می بینید، یا زمانی که کشتی به یک جزیره دور افتاده نزدیک می شود، چه احساسی دارید؟
چشمان شما ابتدا چه چیزی را می بیند؟ چه چیزی را فورا در مورد آن مکان متوجه می شوید؟ یک بو؟ گرما یا سرما؟ نور دوستانه خورشید؟ یک مه مرموز؟ یک ساختمان یا منظره به خصوص؟ شیوه حرکت مردم؟ پوشش آن ها؟ هرچیزی که است، آن را به یاد بسپارید. اولین تاثیرگذاری ها جرقه های فوق العاده با ارزشی برای تفسیر خلاقانه هستند و به هیچ وجه قابل تکرار نیستند. شما عکس های این امکان را دیده اید و در مورد آن مطالعه کرده اید. حال شما این جا هستید و تمامی حواس شما می توانند از آن بهره ببرند.

به آن جا پا بگذارید. تنها راه برای کشف ریتم زندگی در یک مکان، و درک این که از چه چیزی باید عکس بگیرید، تجربه کردن آن است. در بسیاری از مکان ها، به خصوص مکان های گرم، در اوایل صبح فعالیت و اواخر بعدازظهر سطح بالایی از آن را مشاهده می کنید ولی در حدود ظهر سکون برقرار می شود. زود از خواب بیدار شوید و تا دیروقت بیرون باشید. اگر با تور سفر کرده اید که براساس برنامه ریزی باید تا ساعت ۹ صبح هتل یا کشتی را ترک کنید، قبل از سحر بیدار شوید. در اطراف قبل از رفتن پیش همراهان سفر خود پرسه بزنید.
اگر تور برای ناهار به هتل یا کشتی بر می گردد، با آن ها نروید. ترجیحا در پایان تور بعدازظهر با اتوبوس برگردید، تا بعد از غروب آفتاب کمی به اطراف سر بزنید و سپس یک تاکسی بگیرید. از هرگونه وقت آزاد برای رفتن به بیرون و عکس گرفتن استفاده کنید. علاوه بر این که تنهایی باعث کشف فرصت های بیشتری در سفر می شود، وقت گذراندن برای کشف آن مکان تجربه شما را پربار تر خواهد کرد.
گم شوید. به کوچه های مختلف بروید. در کافه ها بنشینید و به گذر زندگی نگاه کنید. جایی که توریست ها غذا می خورند، غذا نخورید بلکه به جایی بروید که افراد محلی می روند. به درون یک خیابان قدم بگذارید و ببینید به کجا ختم می شود. از جمعیت دور شوید. به نظر من اگر از توریست ها مناطق توریستی دور شوم، یعنی دور از چیزهایی که بسیار آشنا و با آرامش همراه است، همراه شدن و سازگاری با ریتم یک مکان ساده تر است و بهتر می توان آن را تحت نظر گرفت.
دوربین همراه همیشگی شما در سفر

همیشه با خودتان دوربین تان را به همراه داشته باشید و با چشمانی باز به اطراف نگاه کنید. حوادث غیر مترقبه نقش فوق العاده مهمی در عکاسی در سفر ایفا می کند. شما هرگز نمی دانید به چه چیزی بر می خورید و باید برای آن از قبل آماده باشید. بسیاری از اوقات شما چیزی خواهید دید که می تواند یک عکس خوب باشد ولی نور خوبی در آن جا به چشم نمی خورد یا مردم در آن جا نیستند یا بیش از حد هستند، گاهی اوقات این ها به این معنا است که باید بعدا به آن جا برگردید. ولی گاهی اوقات شانس می آورید. از قضا دقیقا در زمان درستی به یک صحنه جذاب بر می خورید.