انواع عکاسی

۱ عکاسی خیابانی
عکاسی خیابانی به خاطر خلق آثار هنری یا بررسی مستقیم فرصت‎هایی است که عکاس به صورت تصادفی در مکان‎های عمومی با آن‎ها روبرو می‎شود. به عبارت دیگر، عکاسی خیابانی به معنای مستندسازی زندگی روزمره و جامعه است. مهم‎ترین نکته عکاسی خیابانی ثبت عواطف، انسانیت و روح انسانی است.
عکاسی خیابانی هنر ثبت زندگی، فرهنگ و انسانیت به شیوه‎ای منصفانه و بی‎ریا است. نوعی هیجان‎انگیز از عکاسی چون درصد کمی از عکاسان ظاهرا به صورت طبیعی به سمت آن کشیده می‎شوند.

۲ عکاسی در شب
عکاسی در شب اشاره به عکس‎هایی دارد که از محیط بیرون در بازه زمانی بین غروب و طلوع خورشید گرفته می‎شود. عکاسی در شب جذابیت خاص خودش را دارد. یک نوع هیجان خاصی درمورد نوری که از پنجره‎های دفتر کار در طول شب ساطع می‎شود، وجود دارد. یعنی با یک شکل مدرن از آسمان‎های پرستاره روبرو می‎شویم. چه چراغ‎های خیابان باشد چه چراغی که در جلوی در خانه شما روشن می‎شود، همگی چالشی را به وجود می‎آورند که ثبت حال و هوای شب به میزان قدرت دوربین دیجیتال شما در عکاسی در شب و چند تکنیک ساده بستگی دارد.
عکاسی در شب به نسبت عکاسی در روز کاملا متفاوت است. شما باید بعضی از تنظیماتی که درروز استفاده می‎شوند را عوض کنید چون نور خورشیدی دیگر به چشم نمی‎خورد.

۳ عکاسی خبری
عکاسی خبری فرآیند داستان گویی با استفاده از رسانه عکاسی به عنوان وسیله اصلی داستان‎گویی‎تان است. در حالی‎که یکروزنامه‎نگار از قلم و کاغذ خود برای داستان‎گویی استفاده می‎کند، یک عکاس خبری ازدوربین خود برای ثبت نمایش تصویری یک داستان استفاده خواهد کرد.
اکثرما با جمله “یک تصویر ارزش هزاران کلمه را دارد” آشنا هستیم. این جملهب هتر از هر چیزی ارزش عکاسی خبری را بیان می‎کند. نشریه‎های خبری پول خوبی به عکاسان خبری می‎پردازند که می‎توانند دراماتیک‎ترین تصاویر را ثبت کننند.

۴عکاسی نجومی
شماممکن است تصاویر زیبایی از اجسام آسمانی دیده باشید که صفحات مختلف مجلات نجوم راپر می‎کنند. شاید در فکر این باشید که آیا شما نیز می‎توانید از آسمان در دل شب عکس بگیرید. جواب یقینا “بله” است.
درحقیقت، حرکت از سمت عکاسی معمولی به سمت عکاسی نجومی نسبتا ساده است. عکاسی نجومی یک نوع تخصصی از عکاسی برای ثبت تصاویری از اجسام آسمانی، وقایع آسمانی و وسعت گسترده‎ای از آسمان شب است.